Катедральний Собор Успення Пресвятої Богородиці

Катедральний Собор Успення Пресвятої Богородиці

Чернівецька єпархія УГКЦ

Головна
Мирянські спільноти
ТУСК "Обнова"
ТУСК "Обнова"

 

 

«Обновити все в Христі» – таке сміливе гасло ставлять перед собою молоді люди, які об’єдналися у Товариство Українських Студентів-Католиків «Обнова».

 

 

 

 


Чернівецька «Обнова» входить до Федерації українських католицьких і студентських товариств «Обнова», коріння якого сягає 30-их років минулого століття, коли з ініціативи Митрополита Андрея Шептицького постало товариство у Львові. Свою назву запозичило з книги патріарха Йосифа Сліпого – „Шляхом Обнови”. З відродженням УГКЦ на зорі незалежності України поступово активізуються і мирянські рухи, серед яких помітну роль відіграє «Обнова». Проте, якщо обновлянський рух на Галичині мав добрий грунт та традиції, то на Буковині ситуація дещо інша.


Гадаємо, саме тому створення і активна діяльність «Обнови» у Чернівцях особливо цінні. «Обнова» не лише стала простором виховання академічної католицької молоді, але й локомотивом місцевого патріотичного руху, ініціатором та творцем численних мистецьких, освітніх, благодійних проектів.


Організація розпочала свою діяльність на Буковині у вересні 1998 року. Ініціаторами заснування стали Ірина Микитюк (перша голова товариства) та Олеся Павлючок, а першим духівником став помічник пароха Співкатедрального Собору в Чернівцях отець Володимир Боровий. Серед найактивніших обновлян тоді були Надія Магдяк, Оксана Гайдукевич, Лідія Баб’юк, Тетяна Шлюсар, Сергій Бабчук, Микола Поліщук, Тарас Гринівський, Роман Любера.


Учасники товариства сконцентрувалися на власному духовному вишколі – щовівторкові двогодинні засідання, де окрім науки духівника, завжди відбуваються змістовні презентації та дебати. Активно проводиться харитативна діяльність, зокрема, були засновані акції, які згодом стануть традиційними – «Святий Миколай дітям Буковини», «День Матері», «Діти малюють писанку», День захисту дітей. Починаючи з 2000-го року обновляни мають Великопосні реколекції у монастирі Згромадження Сестер Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії (с.Язлівець).


У жовтні 2000-го року у Товаристві обрано нового керівника – Тараса Лазарука, духівником призначено о.Дмитра Винника. 4 травня «Обнова» отримує офіційну державну реєстрацію. 26-27 червня 2001 року – чернівецькі обновляни взяли участь у зустрічі Папи Римського Івана Павла ІІ у Львові. То були незабутні дні! Спільна Літургія на львівському іподромі, в якій взяли участь понад мільйон вірян, залишиться в серцях обновлян на все життя!


У жовтні 2002 року у Чернівцях відбулася Міжнародна проща Вервиці, де обновляни організовували волонтерську службу, а ще – забавляли прочан, демонструючи на двох сценах – на Театральній площі та в Літньому театрі всі свої пісенні, танцювальні та акторські здібності. Активну участь у житті «Обнови» у той час брали Ігор і Тетяна Скутар, Лілія Матіїшин, Віталій Ярема, Ганнуся і Володимир Жовківські, Віталій Ціхоцький, Наталя та Василь Паламарі, Інга Дем’янчук.


Товариство поступово стає більше ніж просто мирянською організацію. Щовівторкових зустрічей не вистачає для спілкування, тому обновляни святкують разом дні народження, духовні та національні свята, подорожують та займаються спортом.


25-26 вересня 2004 р. «Обнова» під керівництвом Мар’яна Лазарука організувала молодіжну конференцію «Діалог християнської молоді. Моральні проблеми в освіті». Благословив захід Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ + Павло Василик.


У засіданні, яке відбувалося у вірменській церкві, взяли участь координатор католицьких студентських організацій «Пакс Романа» Філіп Лєдобль, представники мирянської молодіжної організації «Вінфрідія» з Австрії, співзасновниця та заступник директора Фонду святого Володимира п.Леся Крип’якевич та інші високоповажні гості. Особливим моментом конференції стало спілкування обновлян із подружжям Ігоря та Роми Гайдів зі США, які неабияк спричинилися до відновлення та розвитку обновлянського руху.


4 листопада цього ж року вперше в історії Товариства у Соборі Успіння Пресвятої Богородиці тридцять чотири студенти склали обновлянську присягу. Благословили їх духовні наставники «Обнови» – о.Валерій Сиротюк та о. Дмитро Винник. Таким чином відбулося духовне хрещення чернівецької «Обнови». Серед найактивніших учасників «Обнови» у той час варто згадати Олесю Брандес, Івана та Василя Марчуків, Олену Мензак, Богдану Ровенко, Іванку Вовчук, Ярину Шкоропад, Юлію Паламарюк, Романа Майора, Любов та Івана Перцовичів, Романа Мареніна, Наталію Радомську, Андрія Данка, Тараса Романка, Надію і Славка Доскочів, Ігора Солтицького, Андрія Лаврука, Ларису Мельничук, Тетяну Олексюк, Михайла-Сергія Щербаня, Ігора та Ярослава Ратушних.


З осені 2007 року товариство очолив Микола Дяченко. Започатковуються нові традиції, зокрема, проводити у часі Великого Посту у Соборі Успення Пресвятої Богородиці нічні чування для молоді. Хресна дорога, розважання, спільна молитва, перегляд духовних фільмів, спілкування.


15 жовтня студенти-католики вшанували 65-річницю створення Української Повстанської Армії і провели мистецький вечір-спогад «Молодь пам’ятає» за участю ветеранів УПА, зокрема, керівників обласного та міського товариства політв'язнів і репресованих Ірини Войцехівської та Дмитра Костельного, істориків ЧНУ ім. Ю.Федьковича, молодих літераторів, студентів, представників громадських організацій. На вечорі не було байдужих, присутні тут молоді люди з великою увагою слухали спогади ветеранів, а після цих вражаючих виступів переглянули уривки з документального фільму «Собор на крові».


2008-й запам’ятається у житті «Обнови» як рік прем’єр. Під головування Юлії Андрієць «Обнова» активно долучається до духовних і патріотичних акцій, які відбуваються у Чернівцях – з успіхом виступає на концертах з нагоди Дня Соборності в обласній філармонії, а також на роковини бою під Крутами на Центральній площі Чернівців.


Традиція пройтись вулицями рідного міста на Різдво з колядою – чи не найулюбленіша в обновлян. Та цьогоріч спільними зусиллями старшого та молодшого поколінь чернівецька „Обнова” вперше ставить Вертеп, який на Буковині – явище рідкісне. Участь у вертепі взяло більше тридцяти людей. З 8 до 11 січня встигли навідатися до відомих чернівчан, керівництва Чернівецького національного університету, дуету «Писанка», геріатричного пансіонату в Садгорі, близьких людей і навіть заколядувати в громадському транспорті. Найактивнішими у той час були: Павло Тисанюк, Іванна Мельник, Тетяна Стринківська, Віра Шпортак, Наталія Андрієць, Володимир Дяконович, Михайло Данко, Марина Гаджала.


6 липня 2008 року з благословення Патріарха УГКЦ, Блаженнішого Любомира Гузара та владики Коломийсько-Чернівецького Миколи Сімкайла вперше у Чернівцях відбувся молодіжний етнодуховний «Обнова-фест» – незвичне дійство, де так гармонійно переплелося все: від молитви та духовних наук до етнічних майстер-класів, танців та драйвових виступів молодіжних гуртів. Фестивальний майданчик “Під відкритим небом” – у Чернівецькому обласному музеї архітектури та побуту – відвідали майже 8 тисяч осіб: молодь, діти з батьками та старшим поколінням – кожен міг знайти собі щось до душі.


За роки проведення «Обнова-фест» став одним із найпомітніших, найвідвідуваніших подій у культурному житті Чернівців, щороку відкриваючи нові імена, піднімаючи важливі для суспільства теми, духовно збагачуючи усіх присутніх. Цей масштабний фестиваль відображає ціль «Обнови» – оновлювати себе і навколишній світ, сприяти духовному зростанню молоді.


18-19 жовтня чернівецький осередок «Обнови» знову приймає федераційну конференцію на тему: «Християнська молодь на перетині культур: шлях до взаємопорозуміння», продовжуючи розвивати екуменічний напрямок. Місцем проведення зустрічі молодих науковців з Чернівців, Тернополя, Івано-Франківська, Львова, Києва став національний універистет ім. Ю.Федьковича. У роботі конференції взяли участь поважні гості: голова комісії у справах мирян УГКЦ Юрій Підлісний, родина Роми та Ігоря Гайдів, члени міжнародного руху мирян-католиків Pax Romanа, вікарій Буковинський УГКЦ Валерій Сиротюк.


Учасників конференції вітав у листі правлячий єпископ Коломийсько-Чернівецький УГКЦ владика Микола Сімкайло.: «…Нова академічна школа, молоді серця, необтяжені історичним минулим, можуть насправді віднайти стежку до соборної України». А також закликав скористатися «з нагоди – місця проведення цьогорічної зустрічі. Адже Чернівці стоять на перетині різних культур, а з Буковинських пагорбів добре видно всі стовпи українських Церков». Опісля конференції естафету керування Товариством переймає Владислав Кобилянський. Активно у житті «Обнови» проявили себе: Юлія Сенів, Зоряна Гаврилюк, Галина Гаманюк, Тетяна Падурару.


Україна у 2009 році святкувала 100-річчя від дня народження Степана Бандери. Обновляни, як національно свідомі українці, патріоти, не могли стояти осторонь, тож провели захід на честь його річниці – фестиваль української героїчної пісні, співаної поезії та патріотичного слова «Дух лицарства». 23 січня у Чернівецькому обласному музично-драматичному театрі імені Ольги Кобилянської для буковинців виступали гурт «Хорея козацька», Тарас Чубай, Марія Бурмака. Насамкінець виступив онук провідника ОУН, теж Степан Бандера. Загалом, фестиваль «Дух лицарства» став ще одним майданчиком, де «Обнова» реалізовує своє формаційне покликання, виховуючи духовність і патріотизм української молоді.


Щороку з 2009-го влітку обновляни вирушають у пішу прощу до Зарваниці. Впродовж трьох днів юнаки та дівчата долають шлях, відстанню 150 км. Крок за кроком, перемагаючи втому та тілесні слабкості, йдуть вперед з вірою в серці та піснею на вустах.


16 жовтня у Львові відбувся З’їзд Федерації, на якому обрали новий секретаріат. Вперше Президентом Федерації став обновлянин з Чернівців Мар’ян Лазарук. До складу секретаріату також увійшли буковинці Лідія Єкімова, а згодом Юлія Андрієць.


2010 рік став ювілейним для Федерації, яка святкувала 80-річний ювілей «Обнови». Святкування розпочалися 10 квітня у Львові, де на урочистій академії почесними членами обновлянської Федерації серед інших високо достойних духовних та мирянських осіб проголосили духовних опікунів чернівецького осередку – о.Валерія Сиротюка та о.Дмитра Винника.


А у липні 2011-го чернівчани гостинно приймали у себе федераційний вишкільний табір, який відбувся у таборі «Ойкос» урочище «Стебник». Тиждень незабутнього спілкування і нових знайомств, духовні бесіди, ігри, мандрівки у гори та цікаві майстер-класи – словом, вражень на цілий рік. Опісля повернення з мандрівки відбулися загальні збори, на яких головою товариства обрали студентку-медика Олександру Хухліну.


Постать Патріарха Йосипа Сліпого є особливо значимою для «Обнови», адже у 1928 році він видав богословську працю під назвою "Шляхом Обнови", яка і дала назву нашому Товариству. Тому святкування 120-річчя з дня його народження «Обнова» підтримала з особливим запалом. 17 лютого 2012 року з ініціативи Товариства в Соборі Успення Пресвятої Богородиці УГКЦ відбувся вечір вшанування Патріарха Йосипа Сліпого. І молоде, і старше покоління із захватом слухали історичний нарис життя та діяльності кардинала Сліпого, який підготувала доцент кафедри історії України ЧНУ ім. Юрія Федьковича Ганна Скорейко. А духівник о. Дмитро Винник – розважання та настанови для молодих людей. Центральне місце вечора посів документальний фільм „Патріарх Йосип Сліпий”, який створила наша землячка Марта Коломієць в далекій Америці.


Восени 2012 року відбулися чергові загальні збори «Обнови», естафету головування в Товаристві переймає студент-медик Роман Гаманюк, його ж наступного року обирають заступником президента обновлянської Федерації. 3-4 листопада Чернівці втретє приймали федераційну всеукраїнську молодіжну науково-практичну конференцію: «Божий люд: царське священство». Організували захід обновляни спільно з кафедрою релігієзнавства і теології філософсько-теологічного факультету Федьковичевого університету. Серед найактивніших «обновлян» у той час – Дмитро Дяконович, Надія Віщак, Святослав Храпко, Тарас Климчук, Святослав Кобилянський, Христина Московчук, Марічка Лапушняк, Юлія Антофійчук, Ольга Гаджала, Наталія Пастернак, Уляна Тимчишин, Софія Гасинець.


17 вересня 2013 року товариство очолила Юлія Борова. «Обнова» розвивається, подорожує, проводить усі традиційні заходи і постійно «обновлюється». До свого 15-річчя товариство провело 15 різнопланових заходів, серед яких інтелектуальні ігри, волонтерська робота з відновлення християнських святинь, благодійні акції, а також велика урочиста академія, за участю більше ста обновлян.


Важкий для України 2014 рік для «Обнови» став ще важчим. 11 серпня в автокатастрофі загинув духівник Товариства о.Дмитро Винник з дружиною Іриною. Формування Товариства, усі найбільші звершення, безперечно, були б не можливі без його духовної опіки, мудрого слова, легкої вдачі, вміння зарадити у найважчий час. Для кількох поколінь обновлян отець Дмитро став духовним батьком, а подружній приклад Винників – взірцем на все життя.


З 2015 року Товариство очолила Ірина Заяць, а духовно його провадить обновлянин о.Руслан Боровий. Попереду, віриться, чимало нових звершень, адже «Обнова» – це товариство, де глибше пізнають Божу любов, змінюють на краще себе та інших, створюють міцні християнські подружжя… «Обнова» – це дорога, довжиною у життя.


З проголошенням Чернівецької єпархії УГКЦ, чернівецька «Обнова» стала поряд з духовенством храму та вірними в організаційний комітет по зустрічі в Чернівцях Патріарха Святослава та інтронізації першого правлячого єпископа новоствореної єпархії владики Йосафата Мощича. Під час перебування Патріарха Святослава в Чернівцях, предстоятель Церкви не оминув нагоду привітати чернівецьких обновлян та привселюдно подякував за запрошення на Обновафест.


Головою Чернівецького ТУСК «Обнова» на початок 2018 року є Ірина Заяць
Куратором Академічної «Обнови» в Чернівцях є пан Мар’ян Лазарук