Катедральний Собор Успення Пресвятої Богородиці

Катедральний Собор Успення Пресвятої Богородиці

Чернівецька єпархія УГКЦ

Головна
Історія парафії
Приїзд Блаженнішого Святослава, інтронізація преосвященного Йосафата Мощича
Приїзд Блаженнішого Святослава, інтронізація преосвященного Йосафата Мощича

У столиці Буковини 18 листопада 2017 року проголосили нову єпархію. В цей день Глава УГКЦ ввів на престіл вже тепер катедрального собору першого правлячого єпископа Чернівецької єпархії УГКЦ Йосафата (Мощича).

Діти у буковинських строях, голуби, що злетіли у небо, і мелодія буковинської скрипки – так у Чернівцях зустріли Патріарха Святослава. Це був перший його візит на Буковину як Предстоятеля УГКЦ.

 

Парафіяни та духовенство хотіли якнайкраще підготуватися до цієї урочистої, історичної для краю події. Бо відколи 204 роки тому у Чернівцях була відновлена греко-католицька громада, тут ніколи не було своєї єпархії.

Огорожу навколо собору Успіння Пресвятої Богородиці, та ворота храму, парафіянки прикрасили вінками з барвінку та калини. На подвір’ї, де зустрічали Патріарха, постелили буковинський тканий килим. А для того, щоб кожен молільник, який залишився на дворі церкви міг бачити святе дійство - встановили великий мультимедійний екран, на якому транслювалася Святкова церемонія. На ці кілька годин вулиця Руська біля храму була перекрита для міського транспорту.

 

На Святкову Літургію, яку очолив Патріарх Святослав, прибуло 150 священиків – в основному Івано-Франківської митрополії, більше десятка єпископів, серед яких були не тільки греко-католицькі, а й римо-католицькі владики, зокрема єпископ Едвард Кава зі Львова. Прибув також Папський нунцій Клаудіо Гуджеротті, священики із Румунії. Були отці із Вірменської Апостольської Церкви Чернівців, та духовенство УПЦ Київського Патріархату.

Блаженнішого Святослава на подвір’ї собору та всіх архиповажних гостей інтронізації Першого Чернівецького єпископа вітав відомий ансамбль народних інструментів “Плай” під керівництвом заслуженого артиста України, буковинця, Миколи Гакмана. Буковинський хліб Патріарху Святославу підніс найстаріший парафіянин собору – 91-річний пан Степан Микитило. В Успенському соборі пан Степан хрестився, тут його вінчали. Крім того, ця святиня – це парафія його батьків. Родина Микитилів корінні українці  греко-католики Буковини. Сестра пана Степана — Петрунелія Скибінська брала участь 1989 р. у протестному голодуванні підпільної Церкви в Москві на Арбаті. А квіти вдячності Главі Церкви урочисто вручила також одна з найповажніших парафіянок собору – пані Наталія Кубаренко, в домі якої у часи Совєтського Союзу діяла підпільна церква у Чернівцях.

 

На початку Літургії зачитали Декрет про заснування Чернівецької єпархії. Перша частина декрету подала історичний нарис із життя греко-католиків Буковини, починаючи з кінця XVII ст., коли перші організовані громади вірних греко-католиків з’явилися на Буковині — після входження краю у 1774 році до складу монархії Габсбургів та появою тут значного числа переселенців із Галичини і Семигорода. Австрійський уряд ще 1780 року дозволив католикам східного обряду створити окремі парафії й зводити свої храми, однак лише у 1812 році у Чернівцях була офіційно заснована перша на Буковині греко-католицька парафія.

Після проголошення декрету, Блаженніший Святослав ввів владику Йосафата (Мощича) на горне сидіння (катедру).

У своїй проповіді Патріарх Святослав відзначив, що під час сьогоднішнього Євангелія йому постала перед очима історія Української Греко-Католицької Церкви на Буковині, особливо у Чернівцях:

— Можливо, у найтяжчі часи, коли ніхто не хотів приймати Бога до свого серця, коли нам забороняли вільно сповідувати свою віру, ми, мабуть, найбільше чули, що Бог є близько. Мені так приємно було сьогодні зустріти на порозі храму людей, які зберегли віру нам і передали її своїм нащадкам. Вони були благовісниками, проповідниками Божого Слова.

 

Глава Церкви згадав присутнього в храмі владику Тараса (Сеньківа), який в часи відродження УГКЦ першим прийшов до цього чернівецького собору. І пригадав, що мав нагоду бути в цьому храмі в грудні 1993 року, коли продовжувачем духовної справи тут був блаженної пам’яті отець Михайло Косило.

— Я тоді приїхав був із групою семінаристів зі Львова. Повірте мені, цей храм тоді по-іншому виглядав. Не було ні іконостаса, ні золотих ікон, не було навіть доброї штукатурки. Але були гарячі серця, які горнулися до церкви, слухали Боже Слово і ним жили.

 

Наприкінці Служби Божої глава УГКЦ трішки серйозно, а трішки жартівливо зауважив:

— Коли кілька років тому до Чернівців приїжджав тодішній Папський нунцій Томас Галліксон, на прес-конференції його спитали, а коли ж буде у Чернівцях єпархія. І він відповів, мовляв, Папа вас, українців, дуже любить, але це залежить від Блаженнішого Святослава. І тоді я зрозумів, що просто так, з порожніми руками, я до Чернівців приїхати не зможу. Я мушу приїхати з певною відповіддю на ваші молитви і прохання. І я дякую, що цей мій перший візит відбувся в такий особливий, історичний спосіб. І я зміг подарувати вам, буковинці, вашого пастиря. владика Йосафат. Але я ще я великий боржник перед чернівецькою молоддю – товариством “Обнова”, яка мене щороку запрошує на фестиваль “Обнова-фест”. Тому молімо Бога – ви і я, щоб можна було це зробити.

На завершення Літургії, владика Йосафат, вже, як правлячий єпископ Чернівецької єпархії, подякував всім за молитву і допомогу в організації торжества. Подякував рідним батькам та брату-священику, які також цього дня приїхали підтримати владику в новому покликанні.  

Патріарха Святослава та владику Йосафата в Успенський храм також прийшли привітати  представники державної влади – голова облдержадміністрації, голова обласної ради, мер Чернівців. Патріарх та всі владики помолилися також перед Чернівецькою чудотворною іконою Матері Божої “Надія Безнадійним”.

 

 Наталія ФЕЩУК