Катедральний Собор Успення Пресвятої Богородиці

Катедральний Собор Успення Пресвятої Богородиці

Чернівецька єпархія УГКЦ

Головна
Новини та події

У Чернівцях згадали буковинського священика отця Келестина Костецького.

Цими днями сповнилося 100 років від дня смерті невтомного душпастиря отця Келестина Костецького. Комісія сакрального мистецтва і культури Чернівецької єпархії УГКЦ, з благословення Правлячого єпископа преосвященного владики Йосафата Мощича, провели науково-мистецьку академію з цієї нагоди.

 

Келестин Костецький був батьком і душпастиром не тільки для чернівчан, але й для всіх  буковинців на протязі довгих 35 років. Автор унікального рукопису «Хроніка парохії греко-католицької в Чернівцях від її основання до часу біжучого».  Важко переоцінити записи Келестина Костецького періоду Першої Світової війни, бо ж не покинув пастир своїх парафіян, а разом переживши всі три російські окупації, отець став невільним свідком (літописцем) життя краю в різні епохальні періоди. За час російського урядування в місті за ним стежили і навіть погрожували відправити у глибоку Росію.

У жовтні 1918 року отець Костецький на чолі велелюдної процесії українських міщан та греко-католицького духовенства зустрічав на залізничному вокзалі Чернівців Українських Січових Стрільців на чолі із Вільгельмом Габсбургом.

Отець Костецький першим на Буковині засновує мирянські спільноти, руські народні читальні, хори, жіноче товариство «Мироносиці», чоловіче братство «Апостола Юди Тадея». Костецький активно листується з Митрополитом Андреєм та зустрічає Шептицького на Буковині. Отець Келестин Костецький співпрацював і товаришував з православним буковинським священиком Сидіром Воробкевичем.

Сьогодні до катедрального храму Чернівців зійшлося на мистецьку академію багато городян, щоб познайомитись із життям видатного священика, почесного чернівчанина.

Комісія сакрального мистецтва і культури Чернівецької єпархії УГКЦ, запросили трьох доповідачів:

Володимиа Старика, громадсько-політичного і культурного діяча краю, журналіста, історика. Пан Володимир представив тему доповіді: "Келестин Костецький, як учасник українського націотворчого процесу на Буковині". 

Мизака Нестора, доктоар історичних наук, професора  кафедри культурології , релігєзнавства та теології   Чернівецького національного університету імері Юрія Федьковича. Тема його доповіді: «Трансформація релігійних цінностей на Буковині  у контексті листування отця- декана  Келестина Костецького з митрополитом Андреєм  Шептицьким  (1900- 1914 рр.)»

Яремчука Андрія, кандидата історичних  наук, УКУ ( Львів). Пан Андрій представив тему: «Отець-декан  Келестин Костецький – подвижник  християнської віри на Буковині». 

Голова комісії сакрального мистецтва і культури Чернівецької єпархії отець Валерій Сиротюк запросив на академію митців камерної музики. Під фортепіано, скрипку і чудовий голос вокалістки Ірини Лесюк, слухачі переглядали архівні світлини з життя Чернівецької катедри.

На завершення науково-мистецького заходу єпископ Йосафат відповів на пропозиції городян повернути на катедральний храм, колись зруйновану  совітами, меморіальну дошку Келестина Костецького та повернути портрет душпастеря в міський пантеон почесних Чернівчан.

Наступного дня 02 березня 2019 року, духовенство та миряни відслужили панахиду на могилі священоієрея Келестина Костецького на «Руському» цвинтарі Чернівців.