Катедральний Собор Успення Пресвятої Богородиці

Катедральний Собор Успення Пресвятої Богородиці

Чернівецька єпархія УГКЦ

Головна
Новини та події

Історична Божественна Літургія під дверима храму.

До 200-ліття Катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці згадуємо визначні події з історії храму, духовенство та вірних, які своїм служінням сприяли розвитку греко-католицької Церкви на Буковині.
 
З історії Катедрального собору:
 
З приходом більшовицької влади на Буковину Церква зазнала нечуваного гоніння та переслідування.
Вже у 1946 році на Буковині було заборонено богослужіння в українських Греко-Католицьких Церквах. Священники та громада були змушені йти в підпілля. Храм Успіня Пресвятої Богородиці забрали в підпорядкування Православної Церкви Московського Патріархату. Частина вірних УГКЦ перейшли до Римо-Католицького костелу, а частина до сусідньої православного храму святого Миколая. Довгий час вірні УГКЦ збирались у підпіллі, душпастирську працю здійснювали близько 6 священників, серед них отець Кость Демитро, отець-декан Стефко, отець-редемпторист Роман Бахталовський.
 
У 1961 році собор було закрито на замок. Згодом комунстична окупаційна влада у святині організувала промисловий склад.
 
Лише в кінці 80-х років ХХ століття розпочалась реабілітація УГКЦ та її вірних в Україні. У вересні 1989 року рух за легалізацію УГКЦ на Буковині набрав організованих форм. Ініціативний комітет, який до того часу збирався в помешканні пані Мирослави Мельничук, у листопаді 1989 року отримав від міської ради дозвіл на проведення богослужінь перед зачиненими дверима рідної церкви.
 
8 січня 1990 р. Б. відбулася довгоочікувана Божественна Літургія. Першим, хто очолив богослужіння, був отець Микола Сімкайло з Івано-Франківська (пізніше – єпископ Коломийсько-Чернівецький). Згодом зорганізувалось і братство громади. Вістка про молільників під «уніатським храмом» швидко рознеслася містом. Під двері храму йшли старші люди ізі слізьми на очах – це вони колись дітьми зі своїми родичами ходили до батьківського храму. У богослужіннях під дверима храму були священики Микола Сімкайло, Тарас Сеньків (тепер – єпископ Стрийський), диякон Віктор Фролов.
 
Завдяки організованим діям громади та при допомозі демократичних сил Буковини храм Успіння Пресвятої Богородиці офіційно було відчинено 6 жовтня 1991 року.