Катедральний Собор Успення Пресвятої Богородиці

Катедральний Собор Успення Пресвятої Богородиці

Чернівецька єпархія УГКЦ

Головна
Новини та події

Історія Хресної дороги вулицями Чернівців.

Надбанням Української греко-католицької церкви у Чернівцях є богослужіння Хресної дороги, яку церква організовує для вірних упродовж Великого Посту напередодні свята Воскресіння Господнього і належить до традиційних, що збереглися упродовж підпільного життя святині.
 
Хресну дорогу священники у ті часи проводили у лісах або квартирах, і той, хто був учасником мученицької дороги Христа, назавжди її запам’ятав. Людина наснажувалася Божим духом, і їй не страшні були переслідування, колгоспні гоніння, тягарі радянської тоталітарної системи. Людина душею відчувала Хресну дорогу Христа та сміливо брала частину Божого тягару на себе.
З виходом з катакомбного життя УГКЦ відродила ці традиційні для Католицької Церкви моління, які міг відвідувати кожний охочий.
 
Складається дорога з 14 страдницьких стацій-зупинок, присвячених мучеництву Ісуса під час, сучасними словами, його «етапу» на смерть, що відбулася на горі Голготі. Біля кожної стації священник, чи будь-хто інший, хто проводить богослужіння, читає відповідні молитви, присвячені мукам Христа у поєднанні з трагізмом і тріумфом сучасної людини.
 
 
Великим святом для віруючих УГКЦ був приїзд на Хресну дорогу до Церкви Успення Пресвятої Богородиці світлої пам'яті владики Коломийсько-Чернівецької єпархії Павла Василика. Довголітній політв'язень радянських тюрм і концтаборів, він, як ніхто, відчував Хресну дорогу Христа і міг її прочитати так, щоб могли відчути інші.
 
Після заснування Чернівецької єпархії, Хресна дорога проходила під проводом правлячого єпископа владики Йосафата Мочища.
 
Хресні дороги у церкві постійно вдосконалюються й присвячуються окремо матерям, молоді, солдатам, лікарям та іншим категоріям людей. Наснажені вірою чернівецькі греко-католики у страстні передвеликодні дні щорічно проводять міські Хресні дороги спільно з Римо-Католицькою та Вірсенською Апостольською Церквами. Великий дерев'яний хрест до кожної стації несуть почергово чоловіки, жінки, молодь, люди за професійним покликанням: лікарі, педагоги, студенти, військові, митці, колишні політв'язні піднімають хрест біля пам'ятника Буковинському куреню, і діти, наше майбутнє, заносять хрест до церкви, щоб через рік у Хресну дорогу піти з новими силами. І так з року в рік.
 
Хресні дороги супроводжуються проповідями священників та практикуючих християн. Про віру, жертовність, людську мораль, патріотизм, героїзм, любов до ближнього. Істинно, Хресна дорога УГКЦ таїть у собі безмежний заряд виховання, добра, зцілення, любові та
милосердя. Мешканці міста позитивно сприймають це богослужіння, приєднуються до ходи, моляться на зупинках і все більше вірять у силу Господа.
 
У зв’язку з пандемією, цьогоріч молитва Хресної дороги містом, як і минулого року, не відбудеться.
 
 
Матеріали із книги Нестора Мизака та Андрія Яремчука «Два століття служіння Богові і нації: УГКЦ на Буковині».